Lekarze sądowi
Aktualną LISTĘ LEKARZY SĄDOWYCH znajdziecie Państwo na stronie Sądu Okręgowego w Kaliszu.
adres: www.kalisz.so.gov.pl/index.php
Informacja dotycząca lekarzy sądowych
Kwestie dotyczące lekarzy sądowych reguluje Ustawa z dnia 15 czerwca 2007 roku o lekarzu sądowym (Dz. U. z 2007r., Nr 123, poz. 849 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 lutego 2008 r.
Ustawa określa:
1. warunki oraz tryb nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności lekarza sądowego;
2. zasady wykonywania czynności lekarza sądowego;
3. zasady finansowania czynności lekarza sądowego.
Lekarzem sądowym w rozumieniu ustawy jest lekarz, z którym prezes sądu okręgowego zawarł umowę o wykonywanie czynności lekarza sądowego.
Lekarz sądowy wystawia zaświadczenia potwierdzające zdolność albo niezdolność do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu uprawnionego uczestników postępowania z powodu choroby, zwane dalej „zaświadczeniami”, na obszarze właściwości danego sądu okręgowego.
Lekarz sądowy przy wykonywaniu czynności związanych z wydawaniem zaświadczeń korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Lekarzem sądowym może zostać lekarz, który spełnia następujące warunki:
1. ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
3. nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
4. ma nieposzlakowaną opinię;
5. uzyskał rekomendację okręgowej rady lekarskiej;
6. ma tytuł specjalisty lub specjalizację I lub II stopnia.
Okręgowa rada lekarska przekazuje prezesowi sądu okręgowego na jego wniosek listę kandydatów na lekarzy sądowych wraz z rekomendacjami.
Prezes sądu okręgowego dokonuje wyboru z listy kandydatów na lekarzy sądowych lekarzy, z którymi zamierza zawrzeć umowę o wykonywanie czynności lekarza sądowego.
Przed zawarciem umowy o wykonywanie czynności lekarza sądowego prezes sądu okręgowego jest obowiązany poinformować kandydata na lekarza sądowego o przepisach w zakresie usprawiedliwiania niestawiennictwa uczestników postępowań w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 17 listopada 1964r. – Kodeks postępowania cywilnego albo ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks postępowania karnego. Lekarz składa pisemne oświadczenie o znajomości tych przepisów.
Przed zawarciem umowy o wykonywanie czynności lekarza sądowego kandydat na lekarza sądowego składa prezesowi sądu okręgowego:
1. oświadczenie, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za poświadczenie w dokumencie nieprawdy;
2. oświadczenie, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowego;
3. zaświadczenie o niekaralności.
Publikacja dnia: 16.05.2013
Dokument z dnia: 04.09.2012
Dokument oglądany razy: 6 117