Informacje dla niepełnosprawnych
INFORMACJA DLA NIESŁYSZĄCYCH I GŁUCHONIEMYCH INTERESANTÓW SĄDU REJONOWEGO W OSTRZESZOWIE.
Szanowni Państwo.
Z dniem 1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która daje prawo osobom niesłyszącym i głuchoniewidomym do tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika (tłumacza SKOGN - systemów komunikowania się osób głuchoniewidomych).
Wychodząc naprzeciw potrzebom niesłyszących petentów Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie informujemy, iż zapewnia się usługi pozwalające na komunikowanie się osobom głuchoniemym za pośrednictwem środków wspierających komunikację w postaci:
- korzystania z poczty elektronicznej na adres: administracja@ostrzeszow.sr.gov.pl
- przesyłania pism na numer faksu: 62 594 45 90.
Petenci mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego podczas załatwiania swoich spraw w sądzie. Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Osoby uprawnione do usługi tłumacza migowego są zobowiązane zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na trzy dni robocze przed tym zdarzeniem (z wyjątkiem nagłych wypadków) w Samodzielnej Sekcji Administracyjnej Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie, pokój nr 102 piętro budynku sądu przy ulicy Zamkowej 9A, fax. 62 594 45 90 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres e-mail: administracja@ostrzeszow.sr.gov.pl. Po dokonaniu zgłoszenia Sąd zapewnia obsługę osoby uprawnionej na zasadach określonych w ustawie.
Podstawa prawna:
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się z dnia 19 sierpnia 2011 roku (Dz. U. z 2011 nr 209 poz. 1243).
INFORMACJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTERESANTÓW SĄDU REJONOWEGO W OSTRZESZOWIE.
Szanowni Państwo.
Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie znajduje się miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (po prawej stronie od wejścia głównego). Budynek dostosowany ma również podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, który umiejscowiony jest przy wejściu bocznym (również po prawej stronie od wejścia głównego). Należy udać się do wejścia i przycisnąć przycisk dzwonka, następnie poczekać na pracownika, który zorganizuje pomoc w wprowadzeniu osoby niepełnosprawnej, lub zadzwonić pod numer telefonu: 62 732 27 25, lub 62 732 27 10.
Na parterze obiektu znajdują się: Biuro Podawcze i sprzedaż e-znaków, Ochrona, IV Wydział Ksiąg Wieczystych. W przypadku konieczności skorzystania z pozostałych komórek organizacyjnych znajdujących sie na piętrze budynku, z uwagi na bariery architektoniczne, należy zgłosić taką potrzebę i w tym celu udać się do Biura Podawczego (na patrzerze budynku).
W sytuacji wezwania osoby niepełnosprawnej jako strony postępowania istnieje możliwość zorganizowania posiedzenia sądu na parterze budynku. Możliwość przeniesienia posiedzenia istnieje po uprzednim zgłoszeniu takiej konieczności w sekretariacie wydziału, co najmniej na trzy dni przed terminem rozprawy.
W budynku Sądu na ul. Zamkowej 9A istnieje toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
W budynku Sądu na ul. 21 Stycznia 4 nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Istnieje natomiast podjazd dla niepełnosprawnych (z przodu budynku).
Publikacja dnia: 29.11.2017
Dokument z dnia: 10.10.2012
Dokument oglądany razy: 6 636